יום שני , יוני 1 2020
ראשי / בשם הסב: רן אסנטה סגר מעגל על אדמת פולין

בשם הסב: רן אסנטה סגר מעגל על אדמת פולין

על אדמת פולין, צילום: דובר צה
על אדמת פולין, צילום: דובר צה"ל

בין התאריכים 3 ל-13 ביוני התקיים בפולין תרגיל swift response בהובלת יחידת ה usareur (הפיקוד האירופאי של צבא ארה"ב). מדובר בתרגיל שנתי של הפיקוד האירופאי של ארה"ב. הswift response הינו תרגיל בהשתתפות 2850 לוחמים מעשר מדינות שונות. הכוחות הינם כוחות צנחנים המוכשרים לבצע שיתופי פעולה עם חיל האוויר.


  יש לכם תלונה דחופה או משהו שחשוב לטפל בו? פנו למייל האדום של "רמת גן" info@rgg-news.co.il


בתרגיל השתתפו השתתפו לוחמים מצבאות איטליה, בריטניה, ספרד, וגדודים נוספים ביניהם גם פלוגה מצומצמת של כוח הצנחנים הישראלי אשר תיפקדה כמחלקה תחת פלוגה של חטיבה 173 האמריקאית. "טסנו מהצבא כמה חבר'ה מחטיבת הצנחנים לתרגיל בפולין", מספר רן אסנטה (21) מגבעתיים, "כשההכנות לתרגיל היו בגרמניה. בתרגיל עצמו צנחנו על אדמת פולין והשתתפנו בתרגיל גדודי של האמריקאים במסגרתו הם מאמנים את צבאות אירופה לשתף פעולה איתם".

צניחה על אדמת פולין, צילום: דובר צה"ל
צניחה על אדמת פולין, צילום: דובר צה"ל

זוהי הפעם הראשונה שצה"ל לוקח חלק בתרגיל בינלאומי של הפיקוד האירופאי של צבא ארה"ב אשר מתקיים בחו"ל. מטרת התרגיל היא שיפור היכולת ושיתוף פעולה הדדי בין הצבאות המשתתפים ובמהלכו תורגלו צניחה מבצעית, כיבוש שדה תעופה, הגנה ותרגילים מוסקים. במקביל ובנפרד מתרגיל זה, מתקיימים תרגילים נוספים של הפיקוד האמריקאי של צבא ארה"ב, ביניהם תרגיל הסייבר סטרייק, בו השתתפו יותר מ18,000 לוחמים מ19 מדינות משתתפות. כלל התרגילים מתרחשים באזור פולין, גרמניה, אסטוניה, לטביה וליטא וכוללים השתתפות של כלים אוויריים וטנקים.

משתתפי התרגיל, צילום: דובר צה"ל
משתתפי התרגיל, צילום: דובר צה"ל

"לשתף את הסיפור של סבא חשוב לי"

אצל רן אסנטה, המשרת בסיירת צנחנים, ההשתתפות בתרגיל עוררה זיכרונות משפחתיים. "בשבילי זה היה ממש מרגש כי סבא שלי, זלמן ז"ל, עלה לארץ בשנת 39 אבל שאר המשפחה המשפחה שלו נספו באוושוויץ. סבא שלי היה דמות מאוד מרכזית בחיים שלי, אז זה היה לי ממש עוצמתי לעשות תרגיל ועוד לצנוח כחלק מצבא ההגנה לישראל על האדמה עליה רצו להשמיד אותנו".

זו הפעם הראשונה מאז 1942 שמתקיימת צניחה מאורגנת מעל אדמת אירופה, ומבחינת צה"ל זוהי הפעם הראשונה שיחידות חי"ר לוקחת חלק בתרגיל אמריקאי בסדר הגודל הזה. על מנת לתעד את הצניחה ההיסטורית, הלוחמים הצונחים נשאו על גופם מצלמות גו פרו ומספר שבועות לפני הטיסה לתרגיל עברו הלוחמים והמפקדים אימוני צניחה רבים במרהו"ם (מרכז הטסה והכשרת מיוחדות) ותכנים חינוכיים בנושא השואה, במסגרתם פגשו ניצולי שואה, ביקרו ביד ושם, עברו הרצאה של אליעזר שטרן על המעבר משואה לתקומה ועברו תכנים על השואה שהתרחשה באזורים בו עתיד להתרחש האימון. בנוסף, ביום הראשון של התרגיל עברו הלוחמים יום חינוך בגרמניה.

 

רן אסנטה וסבא זלמן ז"ל, צילום משפחתי
רן אסנטה וסבא זלמן ז"ל, צילום משפחתי

חשבת על סבא בזמן הצניחה?

"חשבתי על זה שאני ממשיך את השושלת שלי של סבא שלי והמשפחה שלו. לסבא הייתה מכולת מול בנק מזרחי ברחוב ויצמן. כולם היו באים לקנות אצלו בשנות ה-50. היה לו שכן בשם מאיר פחורק שעבד בפינוי גופות באוושוויץ. הוא אמר לסבא לא לחפש את הקרובים במלחמה בגלל שהוא ראה אותם נכנסים למשרפות. לסבא שלי היו 9 אחים ו6 נפטרו בשואה עם הילדים שלהם. כל החיים הייתי ממש קשור לסבא שלי, אז חשבתי לעצמי שזכיתי להשתתף בתרגיל הזה. באמת לשתף את הסיפור של סבא מאוד חשוב לי ואני מאוד גאה במה שאני עושה".

איך תסכם את החוויה?

"מטורפת. כל שיתוף הפעולה עם האמריקאים היה מאוד יפה, הם התלהבו מאיתנו ואנחנו מהם. זו היתה למידה מקצועית של הצבאות. אני עוד שבועיים יוצא לחופשת שחרור, זה איפשר לי לסגור את השירות הצבאי שלי בצורה הכי טובה שיכולה להיות".

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל info@rgg-news.co.il

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אולי יעניין אותך גם:

משטרה

"דרושה מעסה": המשטרה חשפה רשת סחר בנשים ברמת גן