יום שישי , ינואר 22 2021
ראשי / היסטוריה ברמת גן: אושרה תחבורה ציבורית בשבת

היסטוריה ברמת גן: אושרה תחבורה ציבורית בשבת

אחרי דיון סוער, שבמהלכו נטשו חברי האופוזיציה אביבית מאור נמרודי וחגי אשר את אולם המועצה, אישרה מועצת העיר את התכנית של ראש העירייה ברוב של 15 ושישה מתנגדים. אלי דן, שארגן הפגנת תמיכה בתחבורה ציבורית בשבת: "זה יום חג לחילוניות השפויה בעיר". יעקב אפרתי, דובר המטה למען השבת: "יום עצוב לעיר"

ישיבת המועצה
ישיבת המועצה

"זה יום חג לחילוניות השפויה בעיר. רמת גן יצאה מחושך לאור והתאימה עצמה לכל אירופה עם תחבורה 24/7", כך הגיב אלי דן, שארגן הפגנת תמיכה בתחבורה ציבורית בשבת, בסיום הדיון שבו אישרה מועצת העיר תחבורה ציבורית בשבת.


  יש לכם תלונה דחופה או משהו שחשוב לטפל בו? פנו למייל האדום של "רמת גן" info@rgg-news.co.il


מנגד אמר יעקב אפרתי, דובר המטה למען השבת: "יום עצוב למדינת ישראל ורמת גן. לא מדובר פה על תחבורה ציבורית בשבת, תחבורה מלאה וחופשית אלא בקווי בילוי מצומצמים. בשביל זה לגרום כזה הרס וחורבן בעיר? על זה אמר יגאל הורביץ: משוגעים רדו מהגג".

סגן ראש העירייה רועי ברזילי פתח את הדיון על תחבורה בשבת ביתרונותיה (פחות זיהום אוויר, ערכים סוציאליים), דיבר על הפילוג בין חרדים לחילוניים והפתיע עם האמירה "תחבורה ציבורית בשבת מונעת פיקוח נפש. במקום שמאות צעירים ימשיכו לסכן את חייהם בכבישים בערבי שישי האוטובוס יציל חיים. האוטובוס גם יאפשר להיפטר מהחובה להחזיק רכב פרטי".

חבר האופוזיציה חגי אשר: "רועי, אני בשוק מהדברים שלך. עם ישראל הוא עם אחד ולא שני עמים. יש פה מהומה על לא מאומה. ראש העיר הצליח בחכמה ליצור שיח שלא היה קיים פה. כרמל, במקום לאחד בינינו אתה מפריד ומפלג. אתה ראש עיר שאמור לייצג את כולם. אם היית רוצה להעביר את ההחלטה באמת היית צריך להעביר את ההחלטה במקום אחר. אני לא אקח חלק בהצגה הזו ואני יוצא החוצה".

חבר האופוזיציה יונה טילמן, שבישיבה הקודמת הודיע כי יתפטר אם ההצעה תעבור, אמר שוב: "כיום בנוע תנוע נוסעים מספר מועט של אנשים ולכן זה לא צורך אמיתי".

סגן ראש העירייה אדם קניגסברגר: "נבחרנו כי הבטחנו תחבורה ציבורית בשבת. לא הייתי רוצה שיכפו עליי משהו שאני מתנגד לו".

חבר המועצה עו"ד זוהר ישרים (ש"ס): "אנחנו לא מתערבים לאף אחד מה יעשה בשבת, אבל המדינה קבעה את השבת כיום המנוחה. מכאן ניתן לקבוע שזה חלק בלתי נפרד מהצביון היהודי. תחבורה ציבורית בשבת פוגעת בצביון היהודי של העיר ואנחנו לא יכולים לשתך פעולה עם מהלך כזה. זו אפליה של ציבור דתי ומסורתי שלא יכול להשתתף בכך. אני מבקש שנקיים הצבעה חשאית כי רק זה יבטיח הצבעה ללא שיקולי זרים".

חברת האופוזיציה אביבית מאור נמרודי: "אדוני ראש העיר, אתה קורא לחרדים איום אסטרטגי. מי הבאים בתור? העיראקים? הפרשה הזו גרמה נזק אדיר לרמת גן. לא עומדת כאן שאלה על חילוניות או דתיות, כאן עומדת על הפרק מדיניות ודרך פעולה. האם רמת גן בעד אלימות וכיתוב או בעד הדברות ופיוס. אני פונה לתושבי העיר וחברי מועצת העיר, מה שכרמל מציע לנו זו מדיניות של הסתה, פילוג ושיסוע תושבים בתושבים.
עולה בי תחושה קשה של סלידה . סלידה מהדרך. זו לא דרכי. אני לא אקח חלק בהצבעה".

יו"ר ועדת ביקורת, אביהוא בן משה: "כרמל, אתה הבאת פלגנות לעיר. מאז כניסתך לתפקיד הצלחת כמו שרק אתה יודע לעשות. אני שואל את עצמי למי להאמין: לכרמל שמסתובב בבתי כנסת או לכרמל שקיצץ 350 אלף שקל בשירותי הדת? הצלחת לבלבל אותנו. התראיינת לרדיו חרדי ואמרת שאתה מקווה שהניסיון של תחבורה ציבורית בשבת ייכשל ומצד שני אמר לאושרת קוטלר שהוא בונה חומה חילונית בעיר. אתה פגעת, פילגת וירקת לציבור המסורתי בפנים. ככה יוצרים כאוס ומלחמת אחים שאתה מביא בחוסר אחריות לעיר שלנו".

ראש העירייה, כרמל שאמה הכהן: "אביהוא, אתה אמרת שאתה בעד פתיחת עסקים בשבת בביאליק. עלתה במועצה הצעה להרחיב את ישיבת ההסדר בעמידר. אתה הכשלת את זה".

בן משה ניסה לדבר, אבל סגרו לו את המיקרופון אז הוא לקח מגפון וצעק. שאמה אמר על זה שהוא נראה כמו מוכר ארטיקים בים.

מ"מ ראש העירייה, ליעד אילני: "דיברת חמש דקות ואמרת שקרים".

כרמל שאמה: "למה אני הולך לבתי כנסת? כדי למנוע מאנשים להגיד שקרים. אני אומר להם שכל מה שמנסים להטיף לכם לא נכון. האנשים האלה מנסים ללבות את המחלוקת".

במהלך הדיון ניתנה אפשרות לרב ניסן לומר כמה מלים.

חבר המועצה הוותיק איצ'ה שחם: "בעבר היו הסעות לים ובתי קפה שפתוחים בשישי בערב. כל אחד צריך לשמור על השבת לפי ראות עיניו".

ליעד אילני: "העיר הזו חילונית. בבני ברק לפני 50 שנה היה רוב חילוני. החרדים הם אחים שלנו, אבל הצביון של העיר חילוני".

ראש העיר דיבר על השקעה בצרכי הציבור הדתי ואביהוא בן משה התפרץ: "אתה מספר סיפורי פוגי. אתה קיצצת בתקציבים. מה עשית למען הציבור הדתי? כלום! נאדה. כל מה שאתה אומר זה מלל אוויר חם".

אילני: "אביהוא, בפעם שעברה הראינו את הכתבה שהתראיינת וסיפרתי שאתה בעד בתי קפה בשבת. אז עכשיו אני אומר לך שיש כאלה שצילמו אותך בסרטונים בחוגי בית לפני הבחירות. כאלה שאוכלים שרצים ביום כיפור".

שלומי בן ששון תמה מדוע רוצים להצביע בהצבעה חשאית וקרא לחברי המועצה לתמוך בהצעה.

גלעד שריר: "אני אצביע בעד ההצעה למרות שאני חושב שהעירייה לא צריכה לממן את זה, אבל זה הפתרון המיטבי כרגע".

סגן ראש העיר מנחם דוד ניסה לרכב על הגל ולהציע הצבעה על תחבורה ציבורית בשבת שלא במימון עירוני, אבל ראש העירייה התנגד.

חברת המועצה חיה מנע, שהתחייבה במצע הבחירות להצביע בעד תחבורה ציבורית בשבת, אמרה כי היא מתנגדת להצעה של מימון מלא מתקציב העירייה.

כאמור, בסופו של הדיון, שנמשך קרוב לשלוש שעות, אישרה מועצת העיר את ההצעה. כך הצביעו חברי המועצה.

בסיומה של ההצבעה חזרתי לחבר המועצה טילמן לשאול אם הוא יתפטר כפי שהבטיח. "אמרתי שחולפת מחשבה בקרבי להתפטר", אמר לי והדגיש: "בשלב זה איני מתפטר".

ראשי 'יהדות התורה' סגן שר הבריאות ח"כ הרב יעקב ליצמן ויו"ר ועדת הכספים ח"כ הרב משה גפני: "נפל דבר בישראל! לבושתנו ולחרפתנו ביצעה עיריית רמת-גן מהלך מחפיר ומביש לאישור היסעי תחבורה ציבורית בימי שבת וחג, תוך פגיעה בסטטוס קוו הנהוג בכל השנים, ותוך התעלמות מרגשותיהם של רבבות תושבי העיר שומרי מצוות ומסורת ישראל. מדובר בחציית קו אדום של ראש עירייה הפועל ממניעים אנוכיים וחיפוש כותרות, ובכך מכתים את העיר רמת גן בהרס ערכי הדת וקדושת יום השבת. צעד בוטה מעין זה יגרור מחיר פוליטי כבד נגד כרמל שאמה הכהן.יש להצטער על כך כי אמירתו של יו”ר הכנסת יולי אדלשטיין שיש לתת לראשי הערים להחליט בנושא הפעלת תח”צ בשבת – נתנה רוח גבית להחלטה הקשה של עיריית רמת-גן הערב, גם אם יו”ר הכנסת לא התכוון לכך.'יהדות התורה' מביעה מחאה גדולה נגד ההחלטה המבישה. הסיעה לא תעבור על כך לסדר היום ותפעל בשיתוף אנשי חוק ומשפטנים על מנת למנוע את יישום ההחלטה לפגוע בשבת קודש ובסטטוס קוו".

 

 

 

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל info@rgg-news.co.il

4 comments

 1. מפחדת מהחרדים המשוגעים מבני ברק

  דתיים יקרים. אני רואה מה החינוך שלכם שווה כשאתם רואים בטוטו למטה טלויזיה ןבטוח שאם הטוטו היה פתוח בשבת הייתם יושבים ורואים טלויזיה. הרי רמת גן כבר לא שייכת לרמת גנים אלא לבני ברק נכון ש"ס? די לכפות על החילונים דברים שאתם לא עושים.
  מציקים לאנשים במרום נווה וכו'. לא מבינה את ההיגיון כאשר הדתיים נוהגים כחיות אדם.

  סוף סוף אפשר לחיות בשבת. וכן, תהיה תחבורה ציבורית גם בשבת בכדי שנוכל לחיות גם אנחנו. ואני בטוחה שגם חרדים יעלו עליה וגם שומרי שבת.

 2. הליכה של 15 דקות ביולי אוגוסט

  סוף פאקינג סוף יחי החופש והחירות! סוף סוף אפשר לבקר חולים בבית החולים ביום שבת! לטייל בפארקים! לנסוע לאן שחפץ ליבנו. יום שבת לא נועד בשביל להתסגר בבית אם אין לך רכב.! סוף סוף!

 3. תושב מודאג

  חבורה של מיסכנים כל אחד מפוטם יושב על כיסא, בלי אג׳נדה מוצקה ובלי כבוד לבוחרים ממש נשמע כמו תסריט של חבבובות.. מגמגמים כששואלים שאלות פשוטות.. ולוותר על כיסא זה סוף העולם? ראש עיר של קבוצת פייסבוק לא שלי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אולי יעניין אותך גם:

חיסון (צילום אילוסטרציה pixabay)

כשליש מתושבי ר"ג וגבעתיים התחסנו לקורונה