יום רביעי , מאי 27 2020
ראשי / התפרצות מחלת החצבת ברמת גן – הנחיות משרד הבריאות

התפרצות מחלת החצבת ברמת גן – הנחיות משרד הבריאות

בעקבות חשיפת אתר רמת גן גבעתיים ניוז - על פי נתוני משרד הבריאות נדבקו ברמת גן 19 חולים בחיידק המסוכן. בימים האחרונים נרשמו לפחות חמישה מקרים של ילדים בהן פעוט. בבני ברק ישנן 210 חולים בחיידק המסוכן - חצבת. מדריך משרד הבריאות בכל הנוגע לחצבת

חצבת ברמת גן

בעקבות, פרסום הכתבה ברמת גן גבעתיים ניוז, על התפרצות מחלת החצבת במספר ילדים ותינוק מרמת גן, אנו מביאים את הנחיות משרד הבריאות לגבי הסכנות בהדבקות בחצבת ודרכים לקבל טיפול רפואי.

על פי נתוני משרד הבריאות בשנה האחרונה נדבקו ברמת גן  19 חולים בחצבת, למרות ששיעורי החיסון עומד על 96% אצל הילדים בכיתות א' בעיר. החל מאתמול התקבלו במשרד הבריאות מספר מקרים של ילדים שנחשפו בבתי הספר, אחד הדיווחים הגיע מקופת חולים כללית ברמת השקמה, אחר במכבי במרום נווה וגם מנהלת בית ספר ערמונים דיווחה להורים על ילד חולה בחצבת.


  יש לכם תלונה דחופה או משהו שחשוב לטפל בו? פנו למייל האדום של "רמת גן" Rggnews1@gmail.com


ממשרד הבריאות נמסר לאתר רמת גן גבעתיים ניוז משרד הבריאות מקבל דיווחים על מקרי חצבת ועל מקרים עם חשד למחלה, ומטפל בנחשפים בהתאם לצורך. ישנם מספר מקרי חשיפה בבתי ספר בעיר רמת גן והמשרד פועל לחיסון התלמידים והאוכלוסייה שנחשפה.

מדריך הנחיות משרד הבריאות להתמודדות עם מחלת החצבת

חצבת ברמת גן
צילום ויקיפדיה

מהי מחלת החצבת?

חצבת היא מחלה זיהומית חמורה המתבטאת בשיעול, נזלת, חום גבוה, פריחה אופיינית למחלה, נגעים בחלל הפה ודלקת בלחמית העין. אצל 70-50 אחוזים מהחולים יופיעו נגעים אדומים-כחולים על החלק הפנימי של הלחיים ובחלל הפה. אלה נגעים יחודיים למחלה, הקרויים "נקודות קופליק". נגעים אלה עלולים להתפשט אל השפתיים, החניכיים, החיך, העפעפיים והנרתיק.

ילדים מתחת לגיל 5 או מבוגרים מעל גיל 20 עלולים להימצא בסכנת חיים ממשית אם נדבקו וחלו. הסיבה העיקרית למוות מהמחלה היא דלקת ריאות, שנובעת מחיידקים שתוקפים את הריאות וגורמים לזיהום משני.

גורם המחלה

חצבת נגרמת על ידי נגיף החצבת (Measles virus) השייך למשפחת Paramyxovirus.

דרכי הדבקות בחצבת

חצבת מועברת מאדם לאדם על ידי פיזור הנגיף לסביבה בעת שיעול, עיטוש או מגע עם הפרשות מהאף וליחה. ניתן להידבק גם בעת שהייה בחדר החולה, עד שעתיים לאחר שהחולה עזב את החדר.

סימני מחלת החצבת

סימני המחלה יופיעו בדרך כלל בין 10 ל-14 ימים לאחר החשיפה לנגיף. המחלה מתבטאת תחילה בחום גבוה, נזלת, שיעול, עיניים אדומות ורתיעה מאור.
ביום הרביעי או החמישי להופעת סימני המחלה מופיעה פריחה בצבע אדום כהה על העור. בדרך כלל, הפריחה מתחילה בצוואר ומתפשטת בהדרגה לעבר הפנים, הגוף והגפיים.
בהתחלה, הנגעים בעור נקודתיים ומרובים ונוטים להתלכד לפריחה המכסה שטחי גוף נרחבים. הפריחה מתחילה להחוויר ביום השלישי להופעתה ולכך מתלווה בדרך כלל שיפור בתחושת החולה. הפריחה דומה לפרחיו הקטנים והצפופים של החצב ומכאן שמה של המחלה.
חצבת ברמת גן

סיבוכים אפשריים של מחלת החצבת

חצבת עלולה לגרום לסיבוכים קשים בדרכי הנשימה ובמערכת העצבים. כשליש מהחולים יפתחו סיבוכים כגון דלקת האוזן התיכונה, שלשולים ודלקת קרנית העין. סיבוכים נדירים יותר הם דלקת ריאות ודלקת מוח.

סיבוך מאוד נדיר (בין אחד לארבעה מקרים למיליון חולים), היכול להופיע מספר שנים לאחר הופעת החצבת, הוא מחלה ניוונית של המוח הגורמת לפגיעה קשה ובלתי הפיכה במערכת העצבים המרכזית, הכוללת הידרדרות שכלית ופרכוסים.

הסיכון לסיבוכים גבוה יותר בילדים מתחת לגיל חמש, אצל מבוגרים מעל גיל 20 ובחולים עם דיכוי מערכת החיסון.  אחד מכל 1,000 ילדים חולים עלול למות ממחלת החצבת.

חשיפה לחצבת

אצל אדם שאינו מחוסן ונחשף למחלת החצבת, חיסון לאחר החשיפה עשוי למנוע את המחלה או להקל בחומרתה.
  • חיסון פעיל – ניתן בתוך 72 שעות מהחשיפה למחלה
  • חיסון סביל (אימונוגלובילין) – ניתן בתוך 6 ימים מהחשיפה למחלה לאנשים שאסור להם לקבל חיסון פעיל ו/או בסיכון גבוה למחלה.
  • נחשפתי לחולה חצבת, מה עלי לעשות?
    במקרה של חשיפה – מומלץ לפנות בדחיפות ללשכת הבריאות באזור מגוריך. בהתאם לגיל ומצב החסינות, יוחלט על הצורך במתן טיפול מונע (חיסון) כנגד חצבת. אצל אדם שאינו מחוסן ונחשף למחלת החצבת, טיפול מונע (חיסון) לאחר החשיפה עשוי למנוע את המחלה או להקל בחומרתה.
  • מה לעשות אם אני חושד שחליתי או אחד מילדי חלה בחצבת?
    יש לפנות באופן מיידי לרופא המטפל ולהודיע לו מראש על החשש כי מדובר בחצבת. במידה שאובחנה חצבת יש לשמור על היגיינת ידיים ולנסות להימנע ממגע ושהייה עם ילדים או אנשים שאינם מחוסנים ובמיוחד עם מי שמצוי במצב של דיכוי חיסוני.

במקרה של חשיפה לחולה חצבת והתפתחות תסמינים כגון חום או פריחה, יש להתקשר לרופא המטפל כדי שהמרפאה תהיה ערוכה לקבלתם ללא חשיפה של מטופלים אחרים לנגיף. כמו כן, עם הגעה למיון, מלר"ד או טר"ם לאחר חשיפה לחולה חצבת, יש לעדכן בכך את הצוות, מיד עם ההגעה.

 

חצבת ברמת גן
צילום אילוסטרציה

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל dnewsltd@gmail.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אולי יעניין אותך גם:

עלמה חיילת

החיילת מגבעתיים שעוזרת לחיילים – "אני מצטיינת כי אכפת לי"