יום ראשון , מאי 31 2020
ראשי / מנתחים את התמונה החינוכית: ההישגים של רמת גן וגבעתיים

מנתחים את התמונה החינוכית: ההישגים של רמת גן וגבעתיים

רמת גן שברה שיא אחוזי זכאות לבגרות ומתאפיינת בשיעור הנשירה הנמוך ביותר בין הערים הגדולות. גבעתיים במקום הראשון בישראל באחוז הזכאות לבגרות

מערכת החינוך בגבעתיים במקום הראשון מקרב ערי ישראל בזכאות לבגרות
מערכת החינוך בגבעתיים במקום הראשון מקרב ערי ישראל בזכאות לבגרות

בעקבות פירסום נתוני משרד החינוך במסגרת פרויקט שקיפות בחינוך עליו דיווחנו לכם בשבוע שעבר, מתבררים הישגי הערים גבעתיים ורמת גן. החינוך בגבעתיים שומר על הובלת הטבלה הארצית. לאחרונה פרסם משרד החינוך את נתוני הזכאות לבגרות במדינת ישראל וגבעתיים תפסה את המקום הראשון עם 94.2% זכאות.


  יש לכם תלונה דחופה או משהו שחשוב לטפל בו? פנו למייל האדום של "רמת גן" Rggnews1@gmail.com


רמת-גן התברגה במקום הראשון בקרב הערים הגדולות עם 19.5 אחוז תלמידים שזכאים לבגרות מצטיינת, לעומת 13.8 אחוז בשנת הלימודים אשתקד. רק לשם השוואה, הממוצע הארצי בשנת תשע"ז עומד על 7.9 אחוז.

יעניין אותך גם

פתיחת בתי עינוגים בערב תשעה באב: דו"ח לפיצוציה ברמת גן

ערב תשעה באב בגבעתיים: שלושה קנסות לעסקים שפעלו

ההישגים של מערכת החינוך המקומית, צילום אילוסטרציה
ההישגים של מערכת החינוך המקומית, צילום אילוסטרציה

הישגים בולטים בגבעתיים

מקום ראשון בארץ בהישגים בחינוך לתיכונים ושני בארץ ליסודיים

העיר הראשונה בישראל שהובילה כתיבת קוד אתי לחינוך עם פרופסור אסא כשר, העיר מובילה מהלכי חדשנות המהווים דוגמא לכל הערים בישראל וכוללים בין היתר הקמת כיתות M-21 המהוות מרחבי למידה עתידיים, פיתוח חצרות לימודיות ותוכניות לימוד מותאמות ועוד.

אחוז הזכאות הגבוה כפי שפורסם, כולל גם את נתוני החינוך המיוחד, שאם נוריד אותם אחוזי הזכרות יעמדו על 97.7 אחוז. זהו נתון מדהים, בעיקר נוכח העלייה המטאורית באחוזים בשנים האחרונות. לפני 10 שנים, בשנת 2008 עמדו ההישגים על 74.19 אחוז בלבד וללא תלמידי החינוך המיוחד, בשנת 2013 על 85.2 אחוז ומאז השינוי המשמעותי במערכת החינוך בעיר, בשנת 2014, טיפסו אחוזי הזכאות לשיא ארצי העומד על 94.2 אחוז זכאות כולל תלמידי החינוך המיוחד.

תלמידי גבעתיים רוקדים 70

במסגרת השינוי שחל במערכת החינוך בשנים האחרונות, שמים דגש על הקניית כלים פדגוגיים ותוכניות להעצמת כל תלמיד ותלמידה בהתאם לכישוריהם האישיים. מדיניות שהובילה לתוצאות נפלאות במהלך השנים האחרונות ולדירוגה של העיר בצמרת הארצית בזכאות לבגרות ובאחוזי הגיוס לצה"ל.

אירית אהרונסון, ראש מנהל החינוך בגבעתיים כתבה: "זה המקום להודות למנהלי בתי הספר התיכוניים וצוותיהם על עבודה אינטנסיבית שבבסיסה התפיסה שלכל התלמידים הזכות והיכולת להצליח ותפקידנו להוביל אותם לשם. בתי הספר התיכונים בגבעתיים הם הטרוגניים ואינם ממיינים (למעט מקרי קצה) וברובם משולבים גם תלמידי החינוך המיוחד. חשוב לי להדגיש שהישגים כאלה נובעים ממעקב שוטף ומקצועי לצד דאגה אינסופית לעתידו של כל תלמיד ותלמידה. עיקר העבודה של צוותי בית הספר הוא בחיזוק המוטיבציה של התלמידים ובגיוסם ללמידה ולהצלחה, לצד תגבורים אינסופיים קבוצתיים ופרטניים. ידוע שתלמידים רבים נעזרים בשיעורים פרטיים. אך גם אלף שיעורים פרטיים לא יסייעו במקום שבו אין גיוס ללמידה ומעקב צפוף של בית הספר".

הישגים בולטים ברמת גן

העיר הגדולה הראשונה בישראל שחצתה את סף ה-90 אחוז זכאות לבגרות

על פי הנתונים שפורסמו, עולה כי רמת-גן מובילה באחוזי הזכאות לבגרות בקרב הערים הגדולות, עם 91 אחוז זכאים לבגרות מקרב תלמידי העיר (כולל חינוך מיוחד), בעוד הממוצע הארצי עומד על 68.2 אחוז. מדובר בנתון מרשים במיוחד בקנה מידה ארצי, לפיו רמת-גן היא העיר הגדולה הראשונה בישראל שחצתה את סף ה-90 אחוז זכאות לבגרות. לצד היותה פורצת דרך, מערכת החינוך ברמת-גן שברה שיא נוסף ברמה העירונית ורשמה עלייה של למעלה מ-5 אחוז בהשוואה למספר הזכאים לבגרות בחמש השנים האחרונות.

בבליך יצאו לחופש הגדול, צילום: שלומי מזרחי
בבליך יצאו לחופש הגדול, צילום: שלומי מזרחי

אל נתון זה מצטרף מדד נוסף הבוחן את אחוז התלמידים הזכאים לתעודת בגרות מצטיינת מתוך כלל הלומדים בכיתה י"ב ברשות (כולל חינוך מיוחד). גם במדד זה, רמת-גן התברגה במקום הראשון בקרב הערים הגדולות עם 19.5 אחוז תלמידים שזכאים לבגרות מצטיינת, לעומת 13.8 אחוז בשנת הלימודים אשתקד. רק לשם השוואה, הממוצע הארצי בשנת תשע"ז עומד על 7.9 אחוז.

איכות תעודת הבגרות נמדדת, בין היתר, על כמות יחידות הלימוד במקצועות המתמטיקה והאנגלית. על פי נתוני התמונה החינוכית שפורסמו, נמצא כי אחוז התלמידים הזכאים לתעודת בגרות הכוללת אנגלית ברמה של 5 יחידות עומד על 69.5 אחוז ואחוז התלמידים הזכאים לתעודת בגרות הכוללת מתמטיקה ברמה של 5 עומד על 29.1 אחוז – כמעט שליש מכלל תלמידי העיר ופי שניים מהממוצע הארצי שעומד על 14.3 אחוז.

נתון משלים נוסף שפורסם בחן את אחוז הנשירה ממערכת החינוך ברמת-גן, לפיו 0.4 אחוז בלבד מסך כל תלמידי העיר נשרו מהלימודים במהלך שנת תשע"ז. מדד זה הוא הנמוך ביותר מבין כל הרשויות שנבדקו.

דליה לין, מנהלת אגף החינוך בעיריית רמת-גן: "הצלחנו לפרוץ את גבולות העיר ואת גבולות ישראל כולה עם נתונים מרשימים שמשקפים את העשייה האינטנסיבית החינוכית. הנתונים מעידים על כך שאנו לא מתפשרים על איכות ושאין אף ילד שקוף במערכת. התוצאות ניכרות ועל כך מגיעה התודה וההוקרה לצוותי החינוך האיכותיים של העיר רמת-גן".

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל dnewsltd@gmail.com

2 comments

  1. איך מנהלת אורט אבין שקיבלה את הניהול מוטעם עיריית רמת גן ללא מכרז, זכתה במנהלת מצטיינת מטעם העירייה לשנת 2017, כאשר לפי מדרג מדלן לאותה שנה, בית הספר היה במקום האחרון בציון הכללי ושביעות רצון תלמידים מכל בתי הספר התיכוניים ברמת גן באותה השנה ? דליה ? בודגה ? אז שלא יעבדו עליכם !

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אולי יעניין אותך גם:

עלמה חיילת

החיילת מגבעתיים שעוזרת לחיילים – "אני מצטיינת כי אכפת לי"