יום חמישי , פברואר 22 2024

עצובים בספארי ברמת גן – המתת חסד לשימפנזה אוגוסטה

אובדן של חבר בלהקת השימפנזים אינו עניין של מה בכך, שכן, לשימפנזים חיי חברה מורכבים ויכולות קוגנטיביות מרשימות. אוגוסטה הייתה אהובה על המטפלים, וכל חברי הלהקה רכשו לה הרבה כבוד

צילום: דוברות ספארי
צילום: דוברות ספארי

ביום רביעי האחרון בזמן ארוחת הבוקר המטפלים ראו כי אוגוסטה, השימפנזה בת 53, לא מגיעה לאכול. היא שכבה על צידה ולא הצליחה להזיז את פלג גופה הימני. ההערכה הראשונית הייתה כי מדובר בשבץ מוחי והווטרינרים פנו אל פרופסור מירב שמיר, נוירולוגית וטרינרית מומחית, שחוות דעתה תמכה בחשד לשבץ.


רוצים להדליף? שלחו וואטסאפ

הצטרפו לדף הפייסבוק שלנו


מהספארי נמסר “ביום שישי השכם בבוקר יצא צוות מורחב מהספארי למרפאתו של ד”ר צחי איינזברג, מומחה להדמייה וטרינרית, בסריקה שנערכה לה נראה במוחה ממצא המעיד על אוטם – קריש דם במוח אשר מוביל לשבץ מוחי.

בדיקת הCT. צילום: דוברות ספארי
בדיקת הCT. צילום: דוברות ספארי

המשמעות של ממצא כזה הוא שמצבה לא ישתפר. אוגוסטה לא תוכל לשחזר את היכולות הדרושות לה כדי לחיות ברווחה ,ושיקום ארוך ומייגע בכלל לא רלוונטי עקב גילה המבוגר המשחק תפקיד משמעותי, ובשל היותה חיית בר.

לצערנו, ועדת העתיקה יחד עם צוות הוטרינרים הגיעו למסקנה שאין מנוס מלבצע המתת חסד כדי שאוגוסטה שלנו האהובה לא תסבול.

אובדן של חבר בלהקת השימפנזים אינו עניין של מה בכך, שכן, לשימפנזים חיי חברה מורכבים ויכולות קוגנטיביות מרשימות. כדי להקל את הפרידה מאוגוסטה רצינו לתת לחבריה ללהקה אפשרות להבין את מצבה ולהיפרד ממנה.
היה ברור לנו שעל אף הקושי הלוגיסטי והמורכבות הרבה מבחינתנו יש לאפשר לשימפנזים לסגור מעגל הרי בלהקה נמצאים גם בני משפחתה של אוגוסטה שנעלמה להם לפתע מבתי הלילה. נותרה ההתלבטות האם לתת להם רק לראות אותה או לבצע פרידה אמיתית – דבר הטומן בחובו סיכונים מסויימים. לאחר מחשבה רבה החלטנו לתת לשימפנזים את הדבר החשוב ביותר עבורם – להפרד מאוגוסטה בדרכם.

בסוף השבוע אוגוסטה הוחזרה לבתי הלילה של השימפנזים. המטפלים שעקבו אחר המתרחש לא הצליחו להישאר אדישים וצפו בעיניים דומעות בפרידה קורעת הלב. בימים כסדרם כל שימפנז יבנה לעצמו קן מענפים וחציר ויישן בו. אוגוסטה, שהייתה בונה את הקינים הכי מוצלחים, לא יכולה עוד לבנות לעצמה קן והשימפנזים בחרו לשכב לידה על רצפת בתי הלילה.

הם ניגשו אליה, בדקו אותה, ניקו אותה והאכילו אותה.

היום בבוקר נערכה לאוגוסטה המתת החסד בבתי הלילה של השימפנזים שלא לעיניהם אך הם שהו בסמוך לה. לאחר מכן אפשרנו להם להיפרד בפעם האחרונה, ליצ’י הזכר השליט בחצר שאין לו קשר משפחתי לאוגוסטה החל לדפוק על החזה שלה, ממש כפי שאנחנו בני האדם מבצעים החייאה. משראה שאין תגובה שושי השימפנזה המנוסה ביותר הרחיקה אותו מאוגוסטה והוא הניח לה. אלה ביתה הצעירה ניגשה והתיישבה לידה עד שכנראה הבינה את שקרה. אביב בנה ששנים רבות שלט בחצר בחסותה של אמו הגיע רק לכמה רגעים ולאחר מכן עזב אותה ולא חזר.

בסופו של דבר לאחר שעה ממושכת בה הייתה התעסקות רבה סביבה, השימפנזים השאירו את גופתה של אוגוסטה בבתי הלילה, ויצאו לחצר. נראה היה כי הם הבינו מה קרה, נפרדו מאוגוסטה שהייתה שם דבר בלהקה לאורך השנים והמשיכו הלאה.

השימפנזה אוגוסטה. צילום: דוברות ספארי
השימפנזה אוגוסטה. צילום: דוברות ספארי

אוגוסטה השימפנזה האהובה הגיעה אלינו מגן חיות בהולנד בשנת 1982 בגיל 11 יחד עם זכר שימפנזה בשם אוג. במהלך השנים נולדו לה 6 צאצאים. היא הייתה קודם כל אם למופת שטיפלה במסירות מרשימה משולבת בקור רוח בצאצאיה.

היא שייכת לתת המין המערבי של השימפנזים המצוי בסכנת הכחדה חמורה. בשנים האחרונות נלקחו דגימות דנא מנציגי שימפנזים בגני חיות על מנת לזהות לאיזה תת מין הם משתייכים כדי לסייע לבעלי החיים המופלאים האלו להמשיך להתקיים בטבע.

אוגוסטה הייתה אהובה על המטפלים, וכל חברי הלהקה רכשו לה הרבה כבוד.

אנו נפרדים ממנה בצער רב ומתרגשים מכך שמשפחתה וחבריה הצליחו לסגור איתה מעגל לפני ואחרי מותה.

נוחי על משכבך בשלום חברה אהובה ויקרה”.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל info@rgg-news.co.il

לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
לקריאת כל התגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אולי יעניין אותך גם:

הרכב שנגנב. צילום: דוברות המשטרה

המשטרה עצרה הבוקר שוהה בלתי חוקי שגנב רכב מרמת גן

תפריט נגישות