יום שלישי , נובמבר 24 2020
ראשי / שלא יעבדו עליכם: המדריך השלם לנוער העובד בחופש הגדול

שלא יעבדו עליכם: המדריך השלם לנוער העובד בחופש הגדול

עורכי הדין ורד כהן ורענן בר און סוקרים את הגבולות החוקיים של העסקת בני נוער ומספרים על הפרות שגררו קנסות בסכומים של מאות אלפי שקלים. דעו את זכויותיכם

מעסיק בני נוער אינו חייב להפריש לפנסיה עבור בני הנוער העובדים אצלו, צילום אילוסטרציה
מעסיק בני נוער אינו חייב להפריש לפנסיה עבור בני הנוער העובדים אצלו, צילום אילוסטרציה

החוק מתייחס לבני נוער עובדים כאוכלוסיה הזקוקה להגנה מיוחדת, והצורך להגן על בני הנוער הביא לחקיקת כללים קפדניים. מעסיקים שעוברים על הוראות חוק עבודת נוער חשופים לסנקציות פליליות, הכוללות קנסות של אלפי ומאות אלפי שקל, ואף עונשי מאסר.


  יש לכם תלונה דחופה או משהו שחשוב לטפל בו? פנו למייל האדום של "רמת גן" info@rgg-news.co.il


בנוסף, ישנן מגבלות בטיחותיות ובריאותיות לגבי העסקת בני נוער. לדוגמא, אסור להעסיק בסביבת עבודה בה יש מעל 40 מעלות. אסור להעסיק בעבודות שדורשות נשיאת משקל רב לאורך זמן. אסור להעסיק בעבודות הדורשות מגע עם חומרים מסוכנים כדוגמת חומרי הדברה, ייצור חומרים הקלים להתלקח ועוד.

יעניין אותך גם

לא רק שוקו ולחמניה: הקייטנות שישנו לילד שלכם את החיים

"לא נפנה את המקום": הקשישים בשכונת חרוזים מחתימים עצומה

גם עובד צעיר זכאי להפסקות על פי חוק, צילום אילוסטרציה
גם עובד צעיר זכאי להפסקות על פי חוק, צילום אילוסטרציה

מתי אפשר להתחיל

על פי החוק בישראל אסורה העסקת מי שגילו פחות מ- 14 שנים.

מעסיק שהעסיק ילדים מתחת לגיל 14 במכירת פרחים בצמתי הכבישים נקנס ב- 100,000 ש"ח. על מעסיק אחר שהעסיק בני פחות מ- 14 שנים – נגזר קנס של 90,000 שקל.

אל תגיד זמני

מגיל 14 עד 16 מותר להעסיק רק במהלך חופשת לימודים רשמית, בין השעות 08:00 ל- 20:00, וגם זאת רק בעבודות קלות, שלא תגרומנה נזק לבריאות והתפתחות בני הנוער. מותר להעסיק רק עד 8 שעות ביום, ולא יותר מ- 40 שעות בשבוע.

מגיל 16 עד 18 ניתן להעסיק גם במהלך שנת הלימודים וגם במהלך חופשות רשמיות מהלימודים.

אסורה העסקת קטינים מתחת לגיל 14, צילום אילוסטרציה
אסורה העסקת קטינים מתחת לגיל 14, צילום אילוסטרציה

טרמפ מהעבודה

ניתן להעסיק בין השעות 08:00 לשעה 24:00 ובתנאי שאם הנער מסיים את העבודה לאחר השעה 20:00 – המעסיק ידאג להסעת הנער העובד לביתו. בימי שישי ובערבי חג אין להעסיק בני נוער יותר מ- 7 שעות.

העונשים על הפרת החוק – כבדים. לדוגמא, אחת מרשתות האופנה ספגה קנס של 250,000 שקל לאחר שהפרה הוראות העסקת בני נוער לגבי שעות עבודה ועבודת לילה. מסעדה שהעסיקה בני נוער בימי מנוחה והפרה הוראות נוספות נקנסה ב- 75,000 שקל.

כמה זה יוצא בחודש

השכר שמעסיק מחוייב לשלם לבני הנוער תלוי בגילם ובשכר המינימום במשק. שלא כמו מבוגרים, משרה מלאה אצל בני נוער כוללת 173 שעות בחודש בלבד.

שכר המינימום לבני נוער עד גיל 16 עומד על 70 אחוז משכר המינימום למבוגר. שכר המינימום לבני נוער מגיל 16 עד גיל 17 עומד על 75 אחוז משכר המינימום למבוגר. שכר המינימום לבני נוער מגיל 17 עד גיל 18 עומד על 83 אחוז משכר המינימום למבוגר.

החובה לשלם שכר הינה על כל זמן עבודה, לרבות זמן שהמעסיק מגדירו כ"התלמדות". כך למשל, פיצריה שלא שילמה שכר לנערה בזמן ש"התלמדה" נקנסה באלפי ש"ח.

אסור להעסיק בעבודות שדורשות נשיאת משקל רב לאורך זמן, צילום אילוסטרציה
אסור להעסיק בעבודות שדורשות נשיאת משקל רב לאורך זמן, צילום אילוסטרציה

פלוס אוטובוס

בני הנוער זכאים, בנוסף לשכר העבודה, גם להחזר הוצאות הנסיעה מביתם אל מקום העבודה ובחזרה. גובה ההחזר נקבע לפי עלות נסיעה בתחבורה ציבורית עד לתקרה יומית. התשלום הוא עבור הנסיעה המוזלת ביותר האפשרית.

מתי הפסקה

ביום עבודה שאורכו 6 שעות ומעלה, זכאים בני הנוער להפסקה בת 45 דקות לפחות, כאשר חצי שעה מתוכה צריכה להיות רצופה.

אסור להעסיק בני נוער ביום המנוחה השבועי. ליהודים שבת, ולבני דתות אחרות – שישי, שבת או ראשון.

שכר המינימום לבני נוער עד גיל 16 עומד על 70 אחוז משכר המינימום למבוגר, צילום אילוסטרציה
שכר המינימום לבני נוער עד גיל 16 עומד על 70 אחוז משכר המינימום למבוגר, צילום אילוסטרציה

עבדתי גם ברביעי

חובה על המעסיק לערוך רישום מדוייק של שעות העבודה של בני הנוער ולהוציא תלושי שכר כדין.

דוקטור, תציל אותי

חובה על המעסיק לקבל מהנער צילום תעודת זהות של הנער או של הוריו, ואישור רופא המאשר שאין בעבודה כדי להזיק לבריאותו של הנער. לא יועסק נער אלא אם כן נבדק בדיקה רפואית, ורופא המשפחה שבדק אותו נתן אישור רפואי להעסקתו.

העסקה ללא אישור רפואי עלולה להביא להטלת קנס בסך של עד כ- 30,000 שקל או מאסר עד ששה חודשים.

הנוער העובד, צילום אילוסטרציה
הנוער העובד, צילום אילוסטרציה

תן לי את זה בכתב

המעסיק מחוייב למסור לבני הנוער הודעה בכתב בנוגע לתנאי העסקתם, וזאת בתוך 7 ימים לכל המאוחר ממועד תחילת העבודה. בהודעה יש לכלול את זהות המעסיק, תאריך תחילת העבודה, תיאור עיקרי התפקיד, ציון שם הממונה או המנהל הישיר, אורכו של יום העבודה, יום המנוחה השבועי, סך כל התשלומים שישולמו בגין העבודה, לרבות מועדי התשלום ועוד.

ומה אם יפטרו אותי

החובה לשלם פיצויי פיטורין לקטינים זהה לחובה לשלם פיצויי פיטורין למבוגרים (בדרך כלל לאחר שנת עבודה, אך גם התפטרות הנובעת מגיוס לצה"ל מזכה בפיצויי פיטורין).

מעסיק בני נוער אינו חייב להפריש לפנסיה עבור בני הנוער העובדים אצלו. חובת ההפרשה לפנסיה הינה מגיל 21 לגבר ומגיל 20 לאישה, למעט חריגים (כדוגמת בן 18 העובד במפעל תעשייתי עד לגיוסו).

עורכי הדין כהן ובר און, צילום: פרטי
עורכי הדין כהן ובר און, צילום: פרטי

פטורים ממיסים

בני נוער פטורים מתשלום דמי ביטוח לאומי ומס בריאות ואין לנכותם משכרם. המעסיק עצמו חייב לשלם דמי ביטוח לאומי עבור בני הנוער בשיעורים מופחתים.
לגבי מס הכנסה, אומנם שיעור מס הכנסה על עבודת בני נוער זהה למבוגר, אבל בדרך כלל אין מנכסים מס הכנסה מהשכר בפועל כי מדובר בשכר נמוך בדרך כלל ובני נוער גם זכאים לנקודות זיכוי.

למידע נוסף: www.Bar-OnCohen.co.il

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל info@rgg-news.co.il

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אולי יעניין אותך גם:

בן צבי פעילות חוץ כיתתית. התמונה באדיבות דוברות גבעתיים.

גינת הקפסולות: בתי ספר בגבעתיים במפגשי תלמידים באווירה אחרת