שבת , יולי 11 2020
ראשי / רמת גן / מה הדין לגבי פיטורים בתקופת הריון?

מה הדין לגבי פיטורים בתקופת הריון?

עו"ד מהא שחאדה סויטאת, מהקו החם של עמותת איתך מעכי – משפטניות למען צדק חברתי, בטור חדש. והפעם: מה עושה עובדת שפוטרה בחודש השלישי להריונה?

עו
עו"ד מהא שחאדה סויטאת צילום יח"צ

פוטרתי ימים ספורים לאחר שהודעתי למעסיק שאני בחודש השלישי להיריון. בשיחת השימוע אמר לי המעסיק שאני עובדת לא טובה. האם זה חוקי?


  הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ של רמת גן ניוז

  יש לכם תלונה דחופה או משהו שחשוב לטפל בו? פנו למייל האדום של "רמת גן" info@rgg-news.co.il


עו"ד מהא שחאדה סויטאת, מהקו החם של עמותת איתך מעכי – משפטניות למען צדק חברתי, משיבה:

פיטורים של אישה בהיריון צריכים תמיד להדליק נורה אדומה. לפי החוק, פיטורי כל עובדת בהיריון בגלל ההיריון הם אסורים בהחלט ומהווים אפליה אסורה. אולם, בהקשר של פיטורי נשים בהיריון החוק מבחין בין אישה אשר הועסקה באותו מקום עבודה או אצל אותו מעסיק לפחות שישה חודשים ובין אישה שעבדה פחות משישה חודשים. לכן:

אם עבדת לפחות שישה חודשים לפני הפיטורים: אסור למעסיק לפטר אותך מכל סיבה שהיא, ללא קבלת היתר מהממונה על חוק עבודת נשים. מכאן, הפיטורים שלך אינם חוקיים ובטלים ותוכלי לפנות מיד לבית הדין לעבודה ולבקש לחזור לעבודה או לתבוע פיצויים בגין פיטורים לא חוקיים.

אם עבדת פחות משישה חודשים: אסור למעסיק לפטר אותך בגלל היותך בהיריון. על אף האמור, במקרים רבים מעסיקים מפטרים עובדות בהיריון מסיבות מוצהרות שונות, כאשר הסיבה האמיתית היא ההיריון. לכן, ככל שאת סבורה שסיבת הפיטורים קשורה להיותך בהיריון, תפני לקבלת יעוץ משפטי, כי יתכן שתוכלי להגיש תביעה נגד המעסיק, במסגרתה ייבחנו השאלות האם ההיריון היה שיקול בהחלטת הפיטורים והאם הייתה סיבה לפטר אותך מלבד ההיריון.

אני עובדת כמזכירה במשרד לפרסום במשרה מלאה כבר שנתיים. לפני חודשיים הודעתי למעסיק שאני בחודש הרביעי להיריון. ימים ספורים לאחר מכן, הוריד לי המעסיק את אחוז המשרה לחצי משרה בטענה כי צריך להביא מחליפה ולהכשיר אותה לפני שאני יוצאת לחופשת לידה. מאז אני עובדת בחצי משרה ומקבלת שכר בהתאם. האם זה חוקי?

חוק עבודת נשים אוסר על המעסיק לפגוע בהיקף המשרה או בהכנסה של עובדת בהריון, המועסקת אצל אותו מעסיק או באותו מקום עבודה לפחות שישה חודשים, אלא לאחר קבלת היתר מהממונה על חוק עבודת נשים. לאור האמור, הפגיעה באחוז המשרה שלך אינו חוקי, ואת יכולה לתבוע מהמעסיק פיצויים בגובה השכר שנפגע ולדרוש שיעלה לך בחזרה את אחוז המשרה לאלתר. בנוסף, את יכולה להגיש תלונה ליחידת האכיפה של חוקי העבודה במשרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים. שימו לב – גם אם העובדת עבדה פחות מששה חודשים, אסור לפגוע בהיקף משרתה בגלל ההיריון.

הנכתב אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי. לפרטים נוספים, בנושא זה ובנושאים נוספים, ניתן לפנות לעמותת איתך מעכי משפטניות למען צדק חברתי בטלפון 1-700-50-50-65, במייל  mail@itach.org.il או בדף הפייסבוק.

 

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל info@rgg-news.co.il

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אולי יעניין אותך גם:

מוהאנה

אחרי חודשיים בבית המחסה – מוהאנה מחפשת בית לתמיד