יום רביעי , אפריל 8 2020
ראשי / "נעתור לבג"ץ נגד הכפייה החילונית ברמת גן"

"נעתור לבג"ץ נגד הכפייה החילונית ברמת גן"

אחרי שנכשל בפנייה למשנה ליועץ המשפטי, דינה זילבר, נגד ראש עיריית רמת גן, מאיים מנכ"ל בצלמו, שי גליק, לעתור לבג"ץ: "לא ייתכן שאדם אחד יכפה את משנתו על קהילה שלמה שבסך הכל רוצה לחיות בשלווה ובדו קיום עם כל האוכלוסיות בעיר"

נתן גושן ברמת גן

ארגון "בצלמו" מאיים לעתור לבג"ץ נגד ראש עיריית רמת גן, כרמל שאמה הכהן, אם ימשיך במה שהוא מכנה "כפייה חילונית ופגיעה בציבור שלם בעיר".


  יש לכם תלונה דחופה או משהו שחשוב לטפל בו? פנו למייל האדום של "רמת גן" Rggnews1@gmail.com


האיום בעתירה מגיע אחרי שהארגון כשל בפנייה למשנה ליועץ המשפטי, דינה זילבר, שקבעה בניגוד לדעת הארגון כי האירוע ברמת עמידר אכן היה הדרת נשים. בכך למעשה מגבה המשנה ליועמ"ש את ראש עיריית רמת גן.

מנכ"ל בצלמו, שי גליק, לא מוותר והוא עולה להתקפה ישירה נגד ראש העירייה. "האיש הזה כופה את משנתו החילונית על הקהילה הדתית בעיר", הוא אומר. "זה חמור מאוד. לא ייתכן שאדם אחד יכפה את משנתו על קהילה שלמה שבסך הכל רוצה לחיות בשלווה ובדו קיום עם כל האוכלוסיות בעיר. גם אם נבחרת על ידי ציבור מצד מסוים, אתה לא צריך לתקוע אצבע בעין לאף תושב, לא דתי ולא חילוני".

כזכור במהלך יום העצמאות האחרון הופיע הזמר נתן גושן מעל בימה של הקהילה הדתית. במהלך האירוע עלתה נערה לבמה והזמר הציע לה לשיר איתו אולם מנהל האגף לתרבות תורנית מסר לזמר שמדובר בבמה דתית ולכן נאסר עליה.

בעקבות האירוע התחוללה סערה רבתי וראש העיר מינה צוות מיוחד שיבדוק את העניין ואכן הכריע שהיה הדרת נשים והורה להעביר את מנהל האגף לתרבות תורנית מתפקידו.

בעקבות כך שיגר ארגון בצלמו מכתב הבהרה למשנה ליועמ"ש הגברת דינה זילבר בשאלה האם ניתן לקיים אירוע ובו מופיעים רק זמרים לציבור הדתי.

במכתב תשובה שנחתם על ידי עו"ד יפעת גורדון נמסר לארגון "בצלמו" שהמשנה לא הייתה מעורבת כלל. עם זאת, הם מבהירים כי עמדת היועץ המשפטי שמניעת שירת נשים בטקסים ואירועים ציבוריים וממלכתיים במרחב הציבורי היא תופעה פסולה הכלולה בהגדרה של "הדרת נשים" פעולותיה של עיריית רמת גן לבדיקת האירוע האמור הנה פעילות מבורכת.

בנוסף היא מציינת שהמלצות הצוות המקצועי למאבק בהדרת נשים קובעות כי הדרת נשים במרחב הציבורי הנה תופעה חמורה המתאפיינת בהפליית נשים באשר הן נשים. עוד נקבע בדו"ח "כי איסור על אשה להתבטא ולהישמע, אך ורק בשל היותה אישה הוא מקרה חמור של אפליה על בסיס מין הכרוכה בפגיעה בכבוד האדם".

שי גליק
שי גליק

"מצער מאוד שהאנשים שמדברים על זכויות האדם שכחו שיש בישראל עוד קהלים שמגיע להם זכויות אדם ביניהם חרדים ומתנחלים ששוב ושוב מופלים לרעה בידי מערכת המשפט הישראלית", אומר גליק. "אנחנו מתקוממים נגד הכפייה החילונית, שבאה לידי ביטוי ברמת גן, ולא נעבור עליה לסדר היום".

מה לגבי אירוע הגאווה שהתקיים ברמת גן? גם הוא מוגדר בעיניך כפייה חילונית?

"לא. אף אחד מהדתיים לא התנגד לכך. לא היו חברי מועצה ברמת גן שאיימו להתפטר בגלל זה".

תחבורה ציבורית בשבת? 

"זו לא כפייה, אבל זו הפרת הסטטוס קוו לטובת הציבור החילוני. אין ספק שיש כאן ניסיון של ראש העירייה לפגוע בצביון של העיר. הוא לא מבין שמהלכים עושים בהידברות ולא בכפייה. ראינו את זה בטבריה, שם רון קובי ניסה להשליט סדר יום חילוני ללא הידברות והוא עף מהתפקיד, למרות שנבחר על ידי התושבים".

הוא עדיין לא הודח רשמית.

"נכון, אבל זה עניין של ימים עד שזה יקרה. כרמל צריך ללמוד מההפסד של רון קובי. הוא עלול ללכת בעקבותיו אם ימשיך בדרך חד צדדית. בטבריה רוב התושבים חילונים כמו ברמת גן, ועדיין התושבים אמרו לראש העיר: 'אנחנו לא רוצים מהלכים חד צדדיים'. אני פונה לראש העיר וקורא לו להנמיך את הלהבות. אנחנו בתקופה של שלושת השבועות שבהם אנחנו מציינים את חורבן הבית בגלל שנאת חינם. בואו לא נחריב שוב את הבית".

ראש העירייה, כרמל שאמה הכהן, לא הגיב לטענות.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל dnewsltd@gmail.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אולי יעניין אותך גם:

סדר פסח צילום רג ניוז

התורה על רגל אחת: סדר בלי זום