יום ראשון , יולי 5 2020
ראשי / התורה על רגל אחת: בכל דבר יש טוב ורע

התורה על רגל אחת: בכל דבר יש טוב ורע

השבוע בטור של רונן נאור הרבה ניגודים. האם רע מתקיים בלי טוב? יינג וינג למתקדמים, וגם במה פורים דומה ליום הכיפורים? לא רק בשם

פורים זה לא רק שמחה אלא גם תענית
פורים זה לא רק שמחה אלא גם תענית
שלום צדיקים וצדיקות יקרים, 
פורים – מזכיר כיפורים? אז התשובה היא כן חבריי האהובים.
נהוג להתפלל: "הסר הסטן מלפנינו ומאחרינו", ידוע שביום הכיפורים קודם אוכלים ארוחה מפסקת ולאחר מכן צמים. וידוע שבפורים קודם צמים תענית אסתר ולאחר מכן אוכלים ארוחה ומקיימים משתה גדול.
כאשר עם ישראל אוכל ארוחה מפסקת הס"מ מקטרג על עם ישראל ושואל למה אוכלים וצריכים לכפר? עונה השם מכיוון שמחר יצומו! ואילו בפורים מקטרג ושואל הס"מ את השם יתברך ביום המשתה למה חוגגים? עונה השם מכיוון שאתמול צמו. לכן מתפללים: "הסר הסטן מלפנינו ליום הכיפורים, ומאחורינו לפורים".
אשמח לשתף אתכם בדבר נוסף אהובים יקרים: ביום הכיפורים היהודי (זמנית) לא קיים בו יצר רע כאשר צם בגופו ובכך לא רואה ולא שומע ולא טועם ולא מריח ולא מרגיש, לכן היצר הרע לא יכול להיות בו (דוד המלך עליו השלום הרג את יצר הרע). תהילים מ"ג פסוקים כב – קט: ""כִּי־עָנִ֣י וְאֶבְי֣וֹן אָנֹ֑כִי וְ֝לִבִּ֗י חָלַ֥ל בְּקִרְבִּֽי".
ואילו בפורים נהפוך הוא: השמחה גדולה עד כדי כך שמצווה לשכוח מי הצדיק  – מרדכי היהודי,  ומי הוא הרשע – המן הרשע!.
כך שעלינו לנצח את היצר הרע על ידי  היצר הטוב. " צדיק ורע  לו רשע וטוב לו". הפירוש תניא אליהו לכך הוא שצדיק ורע לו: שהטוב כפף על הרע לעשות טוב!  – רשע וטוב לו: כפף את  הטוב לעשות רע!.
ועל כן כתוב במקרא: "דְּרָכָ֥יו רָאִ֖יתִי וְאֶרְפָּאֵ֑הוּ וְאַנְחֵ֕הוּ וַאֲשַׁלֵּ֧ם נִֽחֻמִ֛ים ל֖וֹ וְלַאֲבֵלָֽיו". מי אלו אבליו ? היצר הטוב והרע!
לסיכום אהוביי היקרים: 
בכל דבר יש טוב ורע, נשתדל לדבר ולהעצים רק את הטוב ובכך נדליק אור שיגרש את החושך!
פורים שמח,
רונן נאור

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל info@rgg-news.co.il

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אולי יעניין אותך גם:

הלאבטזאכן. משאית מקושטת

משאית של אהבה: יחד נביא את הלאבטזאכן לרמת גן