יום שלישי , נובמבר 24 2020
ראשי / מדורים / צרכנות / החזר מס, איך הוא מחושב ואיך ניתן לבקש החזרים ממס הכנסה

החזר מס, איך הוא מחושב ואיך ניתן לבקש החזרים ממס הכנסה

רובם של השכירים והעצמאים בישראל, מהיהלומן בבורסת היהלומים בר"ג ועד העובד בספארי, משלמים מס הכנסה מידי חודש בחודשו, חלקכם אף לא מודעים לעובדה שמגיעים לכם החזרי מס ולמעשה משאירים את כספכם מונח על קרן הצבי, אז כדי שלא תצאו קירחים מכאן ומכאן, בואו קראו והשכילו ולו במעט על החזרי מס.

ליעד מרום -החזרי מס-canva
צילום:canva

כיצד מתבצע החישוב

חישוב המס בישראל למעשה הוא לא אחיד ומשתנה מאדם למשנהו על פי קריטריונים כאלו ואחרים, קרי גובה המשכורת ועוד. חישוב גובה תשלום המס שצריך כל שכיר העובר את תקרת המס לשלם, נקבעת על פי הערכת צפי הכנסה שנתית של אותו אדם, אך יש לעיתים משתנים כאלו ואחרים שלא נלקחים בחשבון ועשויים להביא לשינוי בגובה המס. אם אדם החליף תפקיד או נכנס לתקופה ללא עבודה, כפי שקורה בימים אלו לרבים שיצאו לחל"ת, אזי גובה ההכנסה משתנה אך גובה המיסוי שנקבע מבעוד מועד שנה קודם לכן, לא משתנה ועל כן חייב העובד לבצע מספר פעולות שימנעו את תשלום המס העודף הזה.

מה עליכם לעשות?

ראשית אם עלה בראשכם חשד כלשהו שאתם משלמים מס עודף, ישנם מחשבונים לחישוב החזר המס שעליכם לשלם על פי מגוון קריטריונים. בנוסף עליכם לפנות לאתר מס הכנסה ולבקש טופס החזר מס הלא הוא טופס 135, בנוסף אליו עליכם לבקש מהמעסיק שלכם טופס 106 המעיד על כל הכנסותיכם וההפרשות השונות מהמשכורת. כמו כן עליכם להמציא בנוסף גם שיק או תצלום שיק או לחילופין טופס פרטי חשבון בנק שלכם על מנת שיידעו לאן להעביר את הכסף במקרה הצורך. בנוסף לכל אלו, עליכם להוסיף טפסים שעשויים לעזור לכם לזכות בנקודות זיכוי שיקטינו לכם משמעותית את גובה המס וכפועל יוצא יגדילו את החזר המס. את הטפסים הללו מגישים לפקיד השומה המקומי בסניף מס הכנסה הקרוב אליכם.

נקודות זיכוי

רבים מהשכירים זכאים אף לנקודות זיכוי, שאלו למעשה נקודות הנקבעות על פי קריטריונים מסוימים והן מפחיתות בכמה שקלים את גובה המס שעליכם לשלם. נקודות הזיכוי נקבעות על פי, מצב משפחתי, חייל משוחרר, בוגר תואר ראשון או שני בשנה שלאחר סיום התואר, תושב יישוב ספר אשר נקבעו ליישוב נקודות הטבות מס וכו'. כל אלו משפיעים על גובה המס אותו עליכם לשלם.

התיישנות

עוד נושא שכדאי לתת עליו את הדעת, הוא ההתיישנות החלה על כל נושא החזרי המס והיא נקבעה על 6 שנים לאחר שנת המס עליה ביקשתם החזר, כלומר אם עברו 6 שנים משנת המס המדוברת, לא תוכלו לבקש החזר מס לגביה, על כן על לכם לנוח על זרי הדפנה ובהקדם האפשרי לחשב את גובה המס הנכון שעליכם לשלם.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אולי יעניין אותך גם:

ליעד מרום הדברות canva

כל סוגי ההדברות