יום ראשון , ינואר 24 2021
ראשי / רמת גן / "אחרי גירוש ספרד יירשם גירוש רמת גן"

"אחרי גירוש ספרד יירשם גירוש רמת גן"

מריה צוקנו, שמגייסת כספים עבור העתירה נגד תחבורה ציבורית בשבת, מודאגת מההגירה השלילית של משפחות מהעיר ויש לה מסר חשוב לראש העירייה: "הציבור שרוצה הסעות לים צריך לממן את זה מכיסו. אם הציבור לא רוצה לשלם - העירייה לא צריכה לשלם על זה, כמו שהיא לא משלמת על פעילות בבית כנסת"

מריה צוקנוב
מריה צוקנוב

בעוד כמה שעות אמורה עיריית רמת גן להשיב לעתירה שהוגשה נגד התחבורה הציבורית בשבת. על פי ההערכות של גורמים במערכת הפוליטית העתירה צפויה להידחות והסבבוס ימשיך כסדרו. זה לא מונע ממובילי העתירה להילחם עד הרגע האחרון. הבעיה היותר דחופה של העותרים היא שההליכים המשפטיים כרוכים בהוצאות גדולות ואין להם גב כלכלי כמו שיש לעירייה. לכן הם פונים לעזרת הציבור ומבקשים תרומות למימון המאבק.


  יש לכם תלונה דחופה או משהו שחשוב לטפל בו? פנו למייל האדום של "רמת גן" info@rgg-news.co.il


מריה צוקנו, שמגייסת כספים עבור העתירה, אומרת כי "עד כה אספנו מהציבור 3,382 שקל עבור העתירה. אני באופן אישי שילמתי 1,677 שקל. עורכי הדין התגייסו בהתנדבות לעתירה, אבל מן הראוי שהציבור הדתי שמאמין בעקרון שעומד מאחורי העתירה ישלם עבור האגרות".

הציבור משלם ארנונה ומסים. עכשיו הוא צריך לשלם גם עבור עתירה שהיא למען כלל התושבים?

"העתירה הזו היא לא היחידה שהוגשה נגד העירייה. הוגשה עתירה גם נגד מינוי של סיגל חורש. גם במקרה הזה הציבור הוא זה ששילם על ההליך המשפטי".

 

עורך דין זוהר ישרים
עורך דין זוהר ישרים

 

בנקודה זו חשוב לציין שחבר הקואליציה עו"ד זוהר ישרים גילה אומץ ציבורי כאשר הזדהה עם העתירה. זאת, בניגוד לסגן ראש העירייה מנחם דוד, שמטעמים לא ברורים בוחר בעמדה שונה. כשאני שואל את צוקרנו אם היא מאוכזבת ממנחם דוד היא אומרת: "אני לא יכולה להיות מאוכזבת כי לא בחרתי בו. בחרתי באביהוא בן משה בסיבוב הראשון ובישראל זינגר בסיבוב השני. מי שצריך להתאכזב ממנחם דוד זה מי שבחר בו".

 

אביהוא בן משה
אביהוא בן משה

 

אביהוא התבטא בעבר שאפשר לפתוח עסקים בשבת. מה דעתך?

"פתיחת עסקים בשבת לא דורשת מימון של ציבור דתי. אתה מבין שהבעיה היא שמכריחים אותי לשלם עבור משהו שסותר את תפיסת עולמי. בעניין הזה אני רוצה להפנות אותך לבית המשפט העליון בארצות הברית שקבע בפסיקה תקדימית כי אין להכריח אנשים לשלם עבור שירות ציבורי שסותר את אמונתם. המצב הטבעי והנכון היה שציבור שרוצה הסעות לים יממן את זה מכיסו ולא שאני – שמתנגדת לזה – אממן עתירה נגד המיזם הזה. אם הציבור לא רוצה לשלם – אני לא חושבת שהעירייה צריכה לשלם על זה. עובדה שכל פעילות של בית כנסת ממומנת מכספים של אירועים שנערכים בו והעירייה לא מממנת את הפעילות של המתפללים בבית כנסת".

מה יקרה אם העתירה תידחה?

"אני לא יודעת. עורכי הדין יחליטו אם להגיש ערעור לבית המשפט העליון".

ואם תפסידו גם בעליון?

"לא נורא. מצפון נקי עולה יותר מכסף. אנחנו נאבקים על קיומנו בעיר. כמו שהיה גירוש ספרד עכשיו יש גירוש של הדתיים מרמת גן. זה בעצם מה שקורה פה. אומרים לציבור הדתי: 'או שתחללו שבת – או שתעזבו את העיר'. זה הסיפור".

לדבריה, האופי של העיר משתנה ואתה רואה את זה לפי ההחלטות שמקבלים פה. עכשיו לדוגמא צמצמו הנחות לנזקקים בגובה של 300 אלף שקל, וזה קצת יותר חשוב מהסעה לים בשבת. לפאבים ניתנה הנחה בארנונה. למרפאות לא. זו לא מדיניות נורמלית והיא לא מיטיבה עם משפחות, אלא רק עם רווקים שכל מה שמעניין אותם זה בילויים. לכן אנחנו נאבקים, לא רק על הסעות לים אלא על דמותה של העיר".

תושבים שמעוניינים לתרום למאבק המשפטי נגד התחבורה הציבורית בשבת יכולים לעשות זאת בקישור הבא: עתירה רמת גן.

 

 

 

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל info@rgg-news.co.il

15 comments

 1. בעצם העובדה שבתי כנסת ומוסדות דת לא משלמים ארנונה הציבור מממן אותך

 2. חצופה. חיי ותני לחיות. רמת גן זו לא בני ברק קצת התבלבלת

 3. דור החילוני

  איך אפשר להיות ככ מנותקת:
  "אתה מבין שהבעיה היא שמכריחים אותי לשלם עבור משהו שסותר את תפיסת עולמי. בעניין הזה אני רוצה להפנות אותך לבית המשפט העליון בארצות הברית שקבע בפסיקה תקדימית כי אין להכריח אנשים לשלם עבור שירות ציבורי שסותר את אמונתם"

  את מבינה שהמשרד לשירותי דת, עמותות למען הכותל, אבטחה להילולה במירון, מימון חופים נפרדים – כל זה יוצא מהכיס של החילונים גם??

 4. אני גם רוצה להפסיק לשלם על דברים שנוגדים את אמונתי, למשל כל פעילות של הממסד האורתודוקסי: פקחי כשרות, בתי כנסת, רבני העיר, וכו, וכו
  אפשר לעשות הסכם, הדתיים לא ישלמו על פעילויות חילוניות והחילונים לא ישלמו על פעילויות דתיות שמחייבים אותנו לממן פעילות מיסיונרית נגדינו.

 5. כמו שאמרת ואולי זה יעשה רעש יותר גדול.
  שכל הדתיים ברמת גן יתלו על הבית שלט "למכירה". ויתנהגו בהתאם ולא יגידו שזה רק בכאילו. אולי האקט הזה יעשה את שלו בלי שתעזבו באמת. אם אנשים יתענינו תתקעו מחיר טוב שלפחות תרוויחו מהמעבר.

 6. אנחנו דווקא כן משלמים עבור שירותי דת שאיננו מעוניינים בהם. אין לי צורך ברב עיר שמשכורתו משולמת מכספי המיסים שלי. אין לי צורך במימון של מקווה או בית כנסת שיושבים על קרקע ציבורית. הייתי מעדיפה שיהיו שם מתנס, ספריה או גן משחקים.
  נחמד שכספי המיסים מועברים, לשם שינוי, גם לציבור החילוני.

 7. מי את מריה צוקנו? מי גירש אותך מהעיר?
  איך זה עובד המשפט הזה "חיה ותן לחיות?"
  מה שטוב לציבור הדתי זה בסדר ומה שטוב לחילוני זה נורא?
  למה אני כחילונית צריכה לשלם על מתקנים שלכם כגון מקוואות שהן יקרות ובתי כנסת?
  מה אכפת לך שאנשים שלא יכולים להוציא כסף על מונית יהנו משרות של העיריה???
  משלמים הרבה כסף, ארנונה מבין היקרות אם לא אחת היקרות במדינה וסוף סוף העיריה מחזירה
  לתושבים.
  מישהו הכריח שומר שבת לעלות לתחב"צ?
  מה רעש אתם עושים מכלום, ממש עצוב

 8. אם כבר דיברת על הנחות בארנונה, אז בתי כנסת גם כן מקבלים הנחות, מה ששקול לתמיכה כספית עירונית.

  בנוסף, כנראה את לא מודעת לפעילויות הדת השונות שמממנת העירייה מכספי הציבור (החילוני ברובו), אז העתקתי לך מתוך אתר העירייה.
  בבקשה:

  המחלקה לתרבות תורנית ומורשת ישראל

  פעילות המחלקה מתבצעת במהלך כל השנה והיא מתחלקת למספר תחומים.

  פעילות לקראת החגים ובמהלכם: אירועי סליחות בהשתתפות חזנים כמו שלמה גליק, ישראל פרנס ומקהלות, ערב פיוטים לקראת ראש השנה עם הזמר ציון גולן, נסיעה לקברי צדיקים במהלך אלול.

  כמו כן, מתקיימת פעילות בחול המועד סוכות: אירועי שמחת בית השואבה, תפילה מיוחדת בערב יום השואה, הדלקת נרות חנוכה ברחבי העיר ובבתי הכנסת והפעלות לילדים, סדרי ט"ו בשבט, קריאת מגילה חווייתית בסיוע ישיבת ההסדר והופעת הבידור של אנדרדוס, סדרי פסח למשפחות נזקקות ובודדים ברחבי העיר, אירוע "שרים וזוכרים" – משירי הנופלים בערב יום הזיכרון, אירועי ל"ג בעומר בשיתוף חב"ד כולל צעדה ברחבי העיר, תיקון ליל שבועות עם הרצאות מגוונות המיועדות לכלל הציבור ובסיומו תפילת וותיקין, נטילת חלק באירוע שבת עולמית, קריאת מגילת אסתר ברחובה של עיר, תפילת יום כיפור לציבור במספר מוקדים בעיר, הפקה במה ייחודית לציבור הדתי ביום העצמאות, צעדת יום ירושלים ועוד.

  שבתות חזנות וקונצרטים: מדי שבת מברכים ובשבתות חגיגיות, עובר לפני התיבה בבית הכנסת הגדול החזן ישראל רנד עם המנצח רפי ביטון ומקהלה. כמו כן, מתקיימים מפעם לפעם שבתות חזנות בבתי כנסת אחרים ברחבי העיר. קונצרט מיוחד התקיים לרגל יום השנה לפטירת ר' שלמה קרליבך בניצוח יענקל'ה רוטנר ומקהלות. בנוסף, התקיימה התוועדות ייחודית לצעירים עם הזמר אביתר בנאי.

  פעילויות נוספות במסגרת המחלקה: מקהלת חזנים "שפתי גנים" מופיעים ברמת-גן, ברחבי הארץ וגם בעולם, מקהלת נשים "שרות על הגובה", מסיבות במועדים ובחגי ישראל, הרצאות על ידי רבנים ומרצים בתחומים שונים תוך מתן דגש על נושאי יהדות. בנוסף, מתקיימים ערבי שירה עם זמרים, הצגות, אירועי שבת חזנות בהשתתפות חזן ישראל רנד ומקהלת קולות מן השמים של רפי ביטון בבית הכנסת הגדול ובעוד בתי כנסת בעיר, קונצרט חזנות עם מיטב החזנים מהארץ ומהעולם, שבת פייטנות עם פייטנים אורחים בנוסח ירושלמי או נוסח צפון אפריקה, ערבי נשים עם רבניות, רקדניות וזמרות לנשים, תפילות סליחות עם חזנים ופייטנים, תחרות פרס החיבור התורני.

 9. העירייה לא מממנת פעילות בבתי הכנסת ?? באמת ??!!
  כשהעירייה לא תממן באמת את פעילויות בתי הכנסת בעיר, שיבואו לדבר.

 10. לי מפריע שאני מממנת בתי כנסת. אה אופס, זה נחשב שירות ציבורי? גם תחבורה זה שירות ציבורי אז בעצם הטיעון שלך שמכריחים אותך לשלם על משהו שאת לא רוצה יותר מצופה במקרה זה. רוצה באמת לבדוק כמה לא מעוניינים לשלם על בתי הכנסת? לדעתי תופתעי… מאוד.. דיי כבר, תנו לחיות, גם לחילונים יש זכויות. לא למדינת הלכה. בדרך למדינה ליברלית ונאורה

 11. הלוואי שתזכי בבג"ץ, כי לפי אותו עיקרון יתקצץ תקציב המועצה הדתית לגרושים, רק כספי דתיים. כל החילונים, הרוב ברמת גן, יפסיקו לממן את המועצה…

 12. חצופה! מישהו מכריח אותך לעלות לאוטובוס בשבת או לבצע קניות בשבת. בינתיים העירייה מממנת את כל שגיונות הפולחן הדתי שלך שהחילונים ממש אבל ממש לא ניזקקים לו. את מוזמנת להשאר או להגר אבל הכי חשוב-לא לכפות את האמונה שלך על האחר.

 13. םאם זה יקרה

 14. את הזויה וחצופה (כמו הקהל שממנו באת) אתם גוזלים ערמות של כסף לא משלמים מיסים ולא צבא הורסים א המדינה ובנוסף כופים עלינו את ההזיות שלכם.
  תתביישי לך
  ישראל אחת המדינות הגרועות בעולם כיום בגלל עלוקות הזויות כמוך

 15. ליאור קדושי

  מר תומר קרן. קראת את מה שכתב לפני שפרסמת כמות כזו של סתירות בדבריו של אדם אחד?
  או שאין ביקורת עיתונאית על עבודתך ואתה משמש כשופר?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אולי יעניין אותך גם:

חיסון (צילום אילוסטרציה pixabay)

כשליש מתושבי ר"ג וגבעתיים התחסנו לקורונה