שבת , יולי 4 2020
ראשי / האושפיזין הלא רצוי ברמת גן: תחקירנים ומבקרים

האושפיזין הלא רצוי ברמת גן: תחקירנים ומבקרים

זו הייתה שנה רעה לכל מי שלא יישר קו עם השלטון החדש ברמת גן - עיתונאים, בלוגרים ואפילו חברי קואליציה. כולם הרגישו על בשרם את שינוי האווירה ברחוב וברשתות החברתיות

ליעד אילני, צילום: יח
ליעד אילני, צילום: יח"צ

"אושפיזין" הוא כינוי לשבע דמויות מקראיות הבאות על פי הקבלה להתארח בסוכותיהם של ישראל במהלך שבעת ימי חג הסוכות. היום – רגע לפני כניסת חג הסוכות – נתעכב על האושפיזין הלא רצוי ברמת גן. אלה שבעת הטיפוסים שהשלטון החדש בעיר פחות נוטה לארח בצל קורתו.


  יש לכם תלונה דחופה או משהו שחשוב לטפל בו? פנו למייל האדום של "רמת גן" info@rgg-news.co.il


העיתונאי הנשכן

אחד המחזות המבישים שנראו השנה במועצת העיר התרחש כאשר דוברת העירייה גירשה את כתב "רמת גן גבעתיים ניוז" בצעד חסר תקדים וללא שום פרובוקציה.

בזמן שחברי הקואליציה שתקו, גורמי האופוזיציה דרשו כי הכתב יישאר בישיבה וטענו כי אין שום סיבה לסלקו מאחר וזאת ישיבה הפתוחה לציבור. בסופו של דבר המחאה לא עזרה והמראה המביש של סילוק עיתונאי מהישיבה עבר בשידור חי. על כך אמר אחד מחברי הקואליציה: "יותר משהיה חשוב לראש העיר שהכתב ייצא – היה חשוב לו שיראו את זה. שהמסר עבר ונקלט".

חבר הקואליציה העצמאי

חברת המועצה חיה מנע ננזפה השנה על ידי דוברת העירייה אחרי שהתבטאה ללא רשותה. נזרי כתבה לה: "חיה שלום, כאחראית על הקבוצות העירוניות אני מעדכנת אותך שאם שוב תפרסמי ללא אישור נאלץ להסיר אותך מהקבוצות. ליבנת".

 

 

חיה מנע, צילום: אילן בשור
חיה מנע, צילום: אילן בשור

בהמשך הבהירו לחברי הקואליציה כי מי שיתראיין ללא היתר לכלי תקשורת לא מאושר יודח מהקואליציה. מ"מ ראש העירייה, ליעד אילני, הבהיר כי הוא לא יסבול חריגה מההנחיה הזו. "יצאה הנחיה מפורשת יותר מפעם אחת, שיש גורם מסוים שכותב באופן מוטעה ושקרי. התבקשו חברי הקואליציה לא לשתף פעולה עם הגוף הזה ולמרות שיצאה ההנחיה הזאת בכתב, יש שכאלה שפתאום לא הם מדברים אלא בסביבתם או מקורביהם".

מתוך הפרוטוקול של הישיבה
מתוך הפרוטוקול של הישיבה

"אין דרך אחרת להגיד את זה: ברמת גן היום יש צנזורה מחשבתית", אומר גורם מקורב לחבר קואליציה. "אנשים מפחדים לדבר, ואני בתוכם. אתה פשוט לא רוצה להתעסק איתם כי על כל דבר יש גזירות ונזיפות".

אם כך למה אתה לא פורש מהקואליציה?

"יכול להיות שזה יקרה בקרוב. אני מעריך שעד סוף השנה האזרחית יפרשו לפחות שני חברי קואליציה".

האופוזיציונר המבקר

לא רק חברי קואליציה חשו את נחת זרועה של הדוברת. גם לחבר האופוזיציה אביהוא בן משה היה תקרית לא נעימה עם ליבנת נזרי, שהגיעה לידי משרד הפנים.

וכך כתב בן משה למנהלת המחוז במשרד הפנים: "בתאריך 25.08.2019 העבירה הגב' נזרי תגובה לפוסט שהעליתי בקבוצת וואטס אפ מגזרית באופן החורג מכללי התקשי"ר ומהוראות נציבות שירות המדינה. בתגובותיה החריגות והפוגעניות בי, בחרה הגב' נזרי לציין בפני חברי הקבוצה כי דבריי שנכתבו בפוסט בשקר יסודם וכך רשמה הגב' נזרי ברוב עוז ויוהרה 'ראוי להגיד את האמת ולדייק…' ובתגובה נוספת הגיבה הגב' נזרי 'ראוי לספר אמת'. לאור דבריה הקשים שחרגו מתגובה עניינית כדוברת העירייה לנאמר על ידי, פניתי אליה בקבוצה והזכרתי לה כי היא אינה נבחרת ציבור ואין היא יכולה להשתלח בנבחר ציבור כפי שעשתה. למרות דברי הברורים על סגנון כתיבתה הבוטה והמשתלח, המשיכה הגב' נזרי בכתיבתה חסרת הרסן  תוך שהיא מאשימה אותי על עוולות עבר ואף מצדיקה באופן חסר תקדים תושב אחר שכתב בנושא כשהיא שוב חורגת מתפקידה כדוברת העירייה והופכת אט אט לטוקבקיסטית משלהבת רוחות בקבוצה".

אביהוא בן משה, צילום: יח

לא רק ברשתות החברתיות התלהטו הרוחות. גם בישיבות המועצה התלוננו חברי האופוזיציה לא אחת על סגירת מיקרופונים. "אני שואל את עצמי לא פעם אם שווה להגיע לישיבת מועצה באקלים הזה שבו צריך לצעוק בשביל שישמעו אותך וגם אז אין לך סיכוי אמיתי לשכנע", אומר חבר מועצה.

האקטיביסטית 

עו"ד דנה וולנובסקי היא ללא ספק לוחמת הצדק הכי חריפה שהייתה השנה בעיר. כל כך חריפה שאם לא הייתם בקמפיין הבחירות באזור תתקשו להאמין שהאישה הזו עברה מבית לבית כדי לשכנע אנשים להצביע לכרמל שאמה הכהן, ששיבץ אותה במקום הרביעי ברשימתו.

דנה וולנובסקי
דנה וולנובסקי

ביוני האחרון הגישה תביעה כנגד מינויה של הגברת סיגל חורש למהנדסת העיר מחמת אי עמידה בתנאי המכרז והיותו של המינוי פוליטי. באוגוסט נשלח אליה מכתב מטעם התאגיד העירוני הפארק הלאומי בנושא שאלותיה וביקורתה בנושא מכרז בית הקפה בפארק הלאומי, אבל היא לא עוצרת לרגע. דנה לוחמת לא רק למען איכות השלטון, אלא גם למען חופש הביטוי. היא הוקיעה קבוצת פייסבוק גדולה שלטעמה הפעילה צנזורה וחסמה מתנגדים לפעולות שלטוניות והקימה פורום שכונתי שמהווה במה גם לדעות ביקורתיות על השלטון המקומי.

ביקורת בועטת

בוקי נאה, העיתונאי הוותיק שעומד בראש עמותת הכח, ניהל השנה מאבק מתוקשר עם העירייה על השימוש במגרש. "ראש העירייה הקודם ישראל זינגר נתן לי ביד מכתב בחתימתו עם סמל העיר ובו הוא מתחייב לממן את עורכי הדין להוצאת מי שמחזיק במגרש כרגע בניגוד לחוק ולהסכמת הבעלים. כרמל שאמה לא מוכן לממש את הבטחתו החתומה של קודמו שמעליה מתנוסס סמל העיר", טען נאה בשיחה עם "רמת גן גבעתיים ניוז" והבטיח כי "אוהדי הכח ייכנסו לבית של ליעד אילני ויעשו שם חפלה כדי שיבין מה זה כשנכנסים לך לבית הפרטי ועושים מה שרוצים".

בסופו של דבר השניים התחבקו והפרשה ירדה מסדר היום.

ליעד אילני ובוקי נאה. צילום מתוך פייסבוק
ליעד אילני ובוקי נאה. צילום מתוך פייסבוק

עותרים

השנה החולפת הייתה רעה למבקרים, אבל מצוינת לעורכי דין שהתפרנסו יפה מעתירות נגד העירייה. העתירה המפורסמת ביותר, שגרמה למבוכה גדולה בעירייה, היא של התאחדות הקבלנים נגד הקפאת התמ"א. השופט איתן אורנשטיין קיבל את העתירה וקבע כי הוועדה המקומית חרגה מסמכותה. עתירות נוספות הוגשו נגד הסבבוס והקמת אשכול גנים במרום נווה, והן עדיין מתנהלות.

מורים שלא מדווחים

הפרשה הכי מדוברת השנה ברמת גן היא מריחת הצואה על ילדה מכיתה ב' בבית ספר "מכלל". הפרשה, שנחשפה לראשונה ב"רמת גן גבעתיים ניוז" זכתה להדים בתקשורת הארצית וטלטלה את מערכת החינוך.

מ"מ ליעד אילני כתב בדף הפייסבוק שלו כי האירוע לא דווח ישירות לעירייה. "ביקשתי ממשרד החינוך לרענן את הנהלים כדי שמקרים כאלו ידווחו ישירות ומידית לאגף החינוך של העירייה, מה שלא אירע במקרה זה", כתב אילני.

 

 

 

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל info@rgg-news.co.il

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אולי יעניין אותך גם:

אלכסנדר סמירנוב

סיוע באיתור נעדר בסיכון בגבעתיים