יום ראשון , יולי 5 2020
ראשי / השיימינג של השנה ברמת גן

השיימינג של השנה ברמת גן

פרק 10 בסדרת סיכום השנה. והפעם: היוזרים הפיקטיביים שעבדו השנה במלוא המרץ ולא יצאו לחופשה גם אחרי שהבוחר אמר את דברו. על ההכפשות, הרגעים המביכים והאיומים בתביעות שפרנסו בעיקר את העיתונים ועורכי הדין

סמל רמת גן
סמל רמת גן

יום אחרי הבחירות לכנסת ושבוע וחצי לפני שנפרדים משנת תשע"ט זה הזמן להגיע לפרק הכי פיקנטי בסדרת הכתבות שמסכמות את השנה העברית: השיימינג.


  יש לכם תלונה דחופה או משהו שחשוב לטפל בו? פנו למייל האדום של "רמת גן" info@rgg-news.co.il


השנה עבדו היוזרים הפיקטיביים במלוא המרץ ולא יצאו לחופשה גם אחרי שהבוחר אמר את דברו. זו הייתה שנה של הכפשות והרבה רגעים מביכים שלא מכבדים את הפוליטיקאים, מכל הצדדים. בשנה הזו התעופפו לאוויר איומים בתביעות, שפרנסו בעיקר את העיתונים ועורכי הדין. הנה כמה מהרגעים הלא נעימים שעברו על רמת גן בשנה האחרונה:

כרמל נגד דוד לוי – במהלך הבחירות הפיץ כרמל שאמה הכהן סרטון שבו נטען כי לוי פלש למגרש עירוני. לוי לא ויתר והחליט לתבוע את כרמל – שבינתיים זכה בבחירות – ב-200 אלף שקל. סביב הפרשה הזו נרשמו טוקבקים רבים, משני הצדדים, עם ציטוטים שכל אחד מהם שווה לפחות מכתב איום בתביעת דיבה.

כרמל שאמה הכהן. תוכן מקודם
כרמל שאמה הכהן

כרמל נגד זינגר – חשבתם שמערכת הבחירות הסוערת שהתנהלה ברמת גן בין כרמל שאמה הכהן לישראל זינגר מאחורינו? תחשבו שוב. ראש העירייה הגיש לאחרונה לבית המשפט המחוזי בתל אביב תביעה נגד קודמו בתפקיד בגין שלטי החוצות שפרסם במהלך הבחירות. התובעים – כרמל שאמה הכהן (שמייצג את עצמו) ואביו פנחס שאמה (שמיוצג על ידי עו"ד נעמה זר-כבוד) – דורשים מזינגר וחברת מרקעים שילוט חוצות להסיר את השלטים שפורסמו במהלך הבחירות ובהם נכתב: "זינגר או משפחת שאמה". בנוסף הם דורשים התנצלות ושכר טרחת עורכי דין.

השלטים שפורסמו כנגד המועמד כרמל שאמה הכהן
השלטים שפורסמו כנגד המועמד כרמל שאמה הכהן. תוכן מקודם

מיהו עורך דין? אחד התחקירים שעשה הרבה רעש במערכת הפוליטית המקומית היה שייך לכלכליסט שפרסם בתחילת אוגוסט כי רישיון עורך הדין של ראש העירייה, כרמל שאמה הכהן, הוקפא לפני עשר שנים, ומאז לא חודש. "למרות ששאמה הכהן הקפיא את רישיונו, הוא מציג את עצמו בפרסומי עיריית רמת גן כעורך דין ואף ייצג עותרים בוועדת ערר לכאורה בניגוד לחוק", נכתב בתחקיר. עוד נכתב כי "על פי חוק לשכת עורכי הדין, מדובר בעבירה שעלולה לגרור סנקציות פליליות, ונגד שאמה הוגשה לאחרונה תלונה לוועדת האתיקה של לשכת עורכי הדין".

ללא שם

יוזרים פיקטיביים – מארק צוקרברג קרא לרשת החברתית שהקים פייסבוק על שם הספר שמחולק לסטודנטים במכללות ונועד לעזור להם להכיר טוב יותר איש את רעהו. ברמת גן מצאו לרשת שימוש שונה במעט: שיימינג באמצעות יוזרים פיקטיביים. אותם יוזרים מתחבאים במחשכים ומשמיצים כל מי שלא תואם את עמדותיהם, כולל את כותב שורות אלה. מטעמים משפטיים לא נפרסם את שמות היוזרים הפיקטיביים, אבל מספיק לעבור על הפרסומים האחרונים שלנו בפייסבוק ולראות את דף המסרים שעובר בצורה מקצועית בין כל השמות שנשמעים בשמיעה ראשונה כמו סופרי מדע בדיוני וכוכבים בטלנובלה כחול לבן מהזן הנחות ביותר.

לומדים מחשבים ושפות במועדון הקשישים, צילום אילוסטרציה
לומדים מחשבים ושפות במועדון הקשישים, צילום אילוסטרציה

הילדה שהורדה מהבמה – כשמדברים על שיימינג לא מדובר רק במחשכים, אלא גם ואולי בראש ובראשונה בהלבנת פנים ברבים. במקרה של הילדה שהורדה מבמת העצמאות ברמת עמידר, השיימינג זכה להדים תקשורתיים רחבי ממדים. בכתבה שפורסמה ב"רמת גן גבעתיים ניוז" אמרה מיכל, תושבת השכונה, כי "ביהדות לא מביישים אף אחד. אם נתן גושן העלה אותה לבמה ונתן לה זכות לשיר זה ביזוי וגם היהדות אומרים כי המלבין פני חברו ברבים כאילו שפך דמים".

אביהוא נגד נזרי – יו"ר ועדת הביקורת, אביהוא בן משה, שלח למשרד הפנים תלונה חריפה על דוברת העירייה לבנת נזרי. במכתב הוא כותב בין היתר: "בתאריך 25.08.2019 העבירה הגב' נזרי תגובה לפוסט שהעליתי בקבוצת וואטצ אפ מגזרית באופן החורג מכללי התקשי"ר ומהוראות נציבות שירות המדינה. בתגובותיה החריגות והפוגעניות בי, בחרה הגב' נזרי לציין בפני חברי הקבוצה כי דבריי שנכתבו בפוסט בשקר יסודם וכך רשמה הגב' נזרי ברוב עוז ויוהרא "ראוי להגיד את האמת ולדייק…" ובתגובה נוספת הגיבה הגב' נזרי "ראוי לספר אמת…".

לטענת בן משה, "לאור דבריה הקשים שחרגו מתגובה עניינית כדוברת העירייה לנאמר על ידי, פניתי אליה בקבוצה והזכרתי לה כי היא אינה נבחרת ציבור ואין היא יכולה להשתלח בנבחר ציבור כפי שעשתה. למרות דברי הברורים על סגנון כתיבתה הבוטה והמשתלח, המשיכה הגב' נזרי בכתיבתה חסרת הרסן  תוך שהיא מאשימה אותי על עוולות עבר ואף מצדיקה באופן חסר תקדים תושב אחר שכתב בנושא כשהיא שוב חורגת מתפקידה כדוברת העירייה והופכת אט אט לטוקבקיסטית משלהבת רוחות בקבוצה".

לבנת נזרי

גירוש מישיבת המועצה – ב-11 בספטמבר הורתה לי דוברת עיריית רמת גן, לבנת נזרי, לצאת מאולם ישיבת מועצת העיר. למרות שהסרטון מוכיח בבירור שלא עשיתי שום פרובוקציה שגרמה לגירושי לא מעט טוקבקים נראו כמו קופי פייסט של דף מסרים שלפיו "הגיע לכתב להיות מגורש כי הוא עשה פרובוקציה ולא התנהג בהתאם לכללים". אז כאן המקום להבהיר: לא עשיתי שום פרובוקציה ועל פי הכללים אין שום מניעה מכל תושב או עיתונאי להיכנס לישיבת מועצה. למי ששכח, מהות הדמוקרטיה היא שקיפות ואין שקיפות גדולה יותר מכניסה למועצת העיר.

מסיבה זו הוגשה תלונה למשרד הפנים שביקש הבהרות מדוברת העירייה על המקרה החמור. "התנהגותה הבריונית של הדוברת לא עולה בקנה אחד עם כללי המינהל התקין והיא חרגה מסמכויותיה", נכתב במכתב. "לא נתקלנו מעולם, בדרישה לאשר מראש הגעה של עיתונאי לישיבה פתוחה לציבור. בפעולתה פגעה הדוברת באחד היסודות של הדמוקרטיה ופעלה בניגוד לסמכויותיה ואף הפעילה אנשי בטחון לסלק עיתונאי".

משרד הפנים ביקש הבהרות מדוברת העירייה על המקרה החמור.

אי אפשר לסיים כתבה על שיימינג בלי לשמוע מה יש לעורך דין לומר על ענייני לשון הרע. זו הסיבה שפנינו לעורך הדין שי זוהר ששיתף אותנו בכמה טיפים בנושא.

 

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו .אם זיהיתם בפרסומנו צילום אשר יש לכם זכויות בו , אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל info@rgg-news.co.il

תגובה אחת

  1. גם הכתבה שלך מהווה שיימינג מכוער, לא פחות מאלה עליהם התלוננת.
    העובדות: צירפת תמונה לא מחמיאה (בלשון המעטה) של דוברת עיריית רמת גן).
    זוהי אפילו התנהלות חמורה עוד יותר, כאשר אתה מנצל את הפלטפורמה עליה אתה כותב, לסגירת חשבונות אישיים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אולי יעניין אותך גם:

הלאבטזאכן. משאית מקושטת

משאית של אהבה: יחד נביא את הלאבטזאכן לרמת גן